Podnikatelský účet - co bychom měli vědět před otevřením
Každý podnikatel jistě minimálně jednou řeší otázku, jaký účet si otevře. Jaká je tedy nabídka produktů, jaké jsou jejich vlastnosti a jak si vybírat? Je nutné mít podnikatelský účet, nebo postačí osobní?
Podnikatelský účet – je nutný?
Banky nabízejí celou řadu vhodných účtů, a to jak klasické osobní tak podnikatelské. To, zda si podnikatel vybere klasický nebo podnikatelský účet, záleží na jeho rozhodnutí, ovšem v některých smluvních podmínkách bank lze najít informaci o použití výhradně k soukromým účelům. Prakticky vždy je důležité, aby měl podnikatel účet vyhrazený pouze pro transakce spojené s podnikáním, soukromé finance tedy spravuje na odděleném účtu.
Rozdíly mezi osobním a podnikatelským
Rozdílů mezi osobním a podnikatelským účtem je celá řada. Osobní účet je obecně levnější záležitostí než účet podnikatelský, hlavně při menším počtu transakcí. Je však vždy lepší nabídky porovnat. U podnikatelského účtu se setkáváme s řadou dalších služeb a možností, které běžné osobní účty nemohou nikdy nabídnout. Záleží ale na podnikateli, co vyloženě potřebuje a co by ještě využil. Nadstandard přivítají často hlavně větší firmy, pro které je účet velmi důležitý a operují s velkými objemy financí.
Parametry účtu
Při výběru podnikatelského účtu bychom měli zvážit řadu věcí. Důležité jsou náklady spojené s účtem. U podnikatelského účtu se však jedná o daňově uznatelné výdaje. Pro některé jsou také zajímavé úroky ze zůstatku, ty se ovšem pohybují do jednoho procenta ročně. Řada podnikatelů také řeší dostupnost pobočky a bankomatů. Zejména pro ty, kteří mají obchodní styky se zahraničními firmami, se mohou vyplatit různé typy účtů, jako třeba multiměnové, důležité jsou i poplatky spojené s mezinárodními transakcemi. Hlavně pro podnikatele s mnoha pohyby na účtě se může vyplatit také jeho provázání s účetním softwarem.
Speciální účty pro různé podnikatele
Banky už přicházejí s mnoha různými podnikatelskými účty. Nabídnou tak každému produkt s takovými parametry, aby odpovídaly jeho požadavkům. Díky tomu tak třeba živnostníci mohou používat podnikatelský účet a přitom neplatit horentní sumy na poplatcích. Setkat se tedy můžeme s účty pro OSVČ, malé a střední podniky, velké podniky, družstva, neziskové organizace či pro určité profesní skupiny, jako jsou třeba lékaři či advokáti.
Článek Podnikatelský účet - co bychom měli vědět před otevřením byl publikován 30. května 2011 v 00.00 v rubrice Podnikání. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Správný podnikatelský plán 02.04.2013 11.30
- Devizový účet v kostce 26.04.2011 00.00
- mKONTO, účet bez poplatků od mBank 14.05.2010 00.00
- Podnikatelský záměr, jeden z prvních kroků směrem k podnikání 12.06.2011 00.00
- Online banka ZUNO: účet zdarma, výběry zdarma, karty zdarma 20.02.2014 17.45
Top 10
- Obchodní společnosti – druhy a charakteristika
- Kryptoměna jako zajímavá investice
- DPH – o Zákoně o DPH v kostce
- Co to jsou a k čemu slouží devizové rezervy centrální banky
- Chraňte hodnotu svého majetku a volte zlato jako investici
- Nepodceňujte online a offline marketing, přinese vám nové zákazníky
- Psychika člověka hraje důležitou roli v životě
- Chcete vrátit zboží? Kdy je to možné?
- Rozdíl mezi pojišťovacím makléřem a pojišťovacím agentem
- Audit – co to je a k čemu je dobrý?
Tagy
půjčka půjčky čalounění Investice založení firmy podnikání banky Zákon o odpadech důchod pojištění