Cash flow aneb přehled o peněžních tocích
Cash flow patří mezi základní účetní výkazy. Pokud si chceme udělat obrázek o finanční situaci organizace, cash flow budeme určitě potřebovat.
Co je cash flow?
Výkaz cash flow, česky nazývaný jako výkaz o peněžních tocích podává informace o tocích peněžních prostředků v organizaci. Zachycuje přitom počáteční stav, změny v průběhu účetního období a samozřejmě také konečný stav. Cash flow, narozdíl například od výsledovky, zkoumá skutečné peněžní prostředky, která má společnost k dispozici. Výkaz tedy řeší likviditu, ukazuje, zda je firma schopná uvolnit prostředky a splácet závazky.
Struktura cash flow
Výkaz o peněžních tocích má danou strukturu. Sleduje toky v celkem čtyřech částích – v oblasti provozní činnosti, investiční činnosti, finanční činnosti a samofinancování. Vychází se vždy z hospodářského výsledku. Výsledek investiční činnosti se zjistí ze změn v oblasti fixního majetku a vlastněných akcií a dluhopisů. Výsledek finanční činnosti je tvořen dlouhodobými dluhy, vlastním kapitálem získaným emisí akcií, snižují ho výplaty dividend. Cash flow ze samofinancování je tvořeno odpisy, dalšími náklady, které nepředstavují úbytek prostředků (třeba rezervy), snižují se o výnosy, které nevedou k přílivu prostředků (třeba čerpání rezerv).
Metody sestavení cash flow
Výkaz cash flow lze sestavit dvěma metodami. Nejčastěji užívaná je metoda nepřímá. V tomto případě se vychází z čistého zisku, který je dále upravován. Při sestavování cash flow se využívá rozvahy a výsledovky, ze které se čerpají informace, na základě kterých se sestavují výsledky v jednotlivých dílčích částech. Existuje však i metoda přímá, u které by se řešily jednotlivé případy, které se dotýkají peněžních toků v organizaci. Tato metoda je však velmi pracná a časově náročná.
K čemu cash flow slouží?
Pro mnoho organizací je výkaz o peněžních tocích nutností vzhledem k tomu, že se jedná o povinnou součást účetní závěrky. Pro mnoho manažerů či vlastníků malých firem je tento výkaz odrazem skutečnosti a často vodítkem při jejich rozhodování. Velmi obecně řečeno totiž cash flow poskytuje informaci o tom, jak organizace vyprodukovala prostředky a jak je použila. V praxi se výkaz cash flow používá nejčastěji při hodnocení platební schopnosti, ve finanční analýze, k hodnocení efektivnosti investic nebo třeba stanovení tržní ceny společnosti.
Článek Cash flow aneb přehled o peněžních tocích byl publikován 24. června 2011 v 00.00 v rubrice Podnikání. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- České banky – co zajímavého nám nabízejí? 11.02.2010 23.00
- Finanční slovník (C - E) 23.12.2008 02.28
- Cloud i CRM systém jsou velkými pomocníky malých i velkých společností 10.10.2019 21.30
- mKONTO, účet bez poplatků od mBank 14.05.2010 00.00
Top 10
- Chcete vrátit zboží? Kdy je to možné?
- Plánování svatebního rozpočtu
- Chraňte hodnotu svého majetku a volte zlato jako investici
- Psychika člověka hraje důležitou roli v životě
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
- Obchodní společnosti – druhy a charakteristika
- Kryptoměna jako zajímavá investice
- Co je předdůchod a jaké jsou jeho výhody?
- DPH – o Zákoně o DPH v kostce
- Nepodceňujte online a offline marketing, přinese vám nové zákazníky
Tagy
půjčka půjčky čalounění Investice založení firmy podnikání banky Zákon o odpadech důchod pojištění