Dvojí zdanění a smlouvy tomu zamezující v kostce
Daně samy o sobě jsou nepříjemnou zátěží. Pokud se však něco daní hned dvakrát, je to více než k vzteku. S tímto problémem se setkávají například lidé pracující kratší dobu v zahraničí.
Co je dvojí zdanění?
Dvojí zdanění nastává tehdy, daní-li se stejný příjem (majetek) dvakrát. K tomuto danění může dojít vnitrostátně, nebo mezinárodně.
Vnitrostátní dvojí zdanění
Nejtypičtějším příkladem vnitrostátního dvojího zdanění je zdanění zisku společnosti a následné zdanění dividend, které jsou z toho zisku vypláceny.
Mezinárodní dvojí zdanění
Vyjet za prací do zahraničí s sebou nepřináší jen radosti, zejména pokud se dotkneme oblasti daní, můžeme mít také hlavu plnou starostí. Může se totiž zdát, že bude třeba příjem zdanit jednak v zemi, kde pracovník přechodně pracuje, tak i v zemi, kde pracovník trvale žije. V rámci Evropy i většiny zemí, kam se můžeme vydat pracovat, je však tato problematika upravena smluvně.
Bilaterální smlouvy o dvojím zdanění
Dvojímu zdanění je zamezováno bilaterálními smlouvami. Ani v rámci Evropské unie neexistuje jednotná úprava, vše probíhá v rámci dvojstranných dohod mezi jednotlivými členskými státy.
V oblasti daní jsou však stále důležité české zákony, konkrétně zákon o dani z příjmu, kde je problematika příjmů ze zahraničí také upravena.
Daňová rezidentura
Pro lidi pracující v zahraničí je rozhodující, kde jsou tzv. daňovými rezidenty. Nejpoužívanějším vodítkem je v tomto případě doba, po kterou se zdržujeme na území České republiky a v zahraničí. Daňovými rezidenty jsme tam, kde jsme se zdržovali alespoň 183 dní v daném roce. V tomto státě budou daně započteny a zde se budou příjmy danit. Podává se zde tedy daňové přiznání. Problematika daňové rezidentury je dále upravena právě bilaterálními smlouvami, které uvádějí další kritéria k určení daňového domicilu.
Daň zaplacená z jednom státě, daňové přiznání ve státě druhém
Pokud vyjedeme jen na pár měsíců do zahraničí, jistě nás tam nemine placení daně. Tímto se tedy náš příjem stává automaticky zdaněným. V Česku ale pak budeme podávat daňové přiznání, kde bychom tento příjem měli uvést. Aby se právě zamezilo dvojímu zdanění, zohledňuje se již zaplacená daň prostřednictvím zápočtu, ještě častěji však vynětí. Nejčastěji to funguje tak, že se daňová povinnost snižuje o již zaplacenou daň.
Článek Dvojí zdanění a smlouvy tomu zamezující v kostce byl publikován 26. června 2011 v 00.00 v rubrice Daně. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Zdanění výsluhových příspěvků 13.03.2011 00.00
- Daňové ráje – jak je poznáme? 23.02.2010 21.00
- Daňová kalkulačka - s jakými daněmi počítá? 01.12.2011 00.00
- Výpočet čisté mzdy 2011 01.07.2011 00.00
- Jak danit zisk z Bitcoinu a dalších kryptoměn? Přinášíme rady a typy 31.03.2018 12.00
Top 10
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
- Chcete vrátit zboží? Kdy je to možné?
- Obchodní společnosti – druhy a charakteristika
- Audit – co to je a k čemu je dobrý?
- Psychika člověka hraje důležitou roli v životě
- Co to jsou a k čemu slouží devizové rezervy centrální banky
- Chraňte hodnotu svého majetku a volte zlato jako investici
- DPH – o Zákoně o DPH v kostce
- Nepodceňujte online a offline marketing, přinese vám nové zákazníky
- Ferratum SMS půjčky
Tagy
půjčka půjčky čalounění Investice založení firmy podnikání banky Zákon o odpadech důchod pojištění