Družstvo jako právní forma a jeho charakteristiky
Družstvo je právní formou velmi málo využívanou pro podnikatelské účely. Od klasických obchodních společností se v lecčem liší, někdy jsou ale tyto rozdíly výrazně ku prospěchu.
Družstvo jako právnická osoba
Družstvo patří mezi právní formy podnikání, byť k přímému podnikání většinou neslouží. Dříve bývalo označováno jako společenstvo, často se setkáváme i s označením společenství. Nejznámějším příkladem jsou třeba společenství vlastníků v případě nemovitostí. Sice se jedná o typický případ využití této právní formy, rozhodně však možnosti družstva plně nevystihuje. Družstvo jako právnická osoba může totiž být založeno jednak za účelem podnikání, také ale za účelem zajišťování potřeb různého charakteru svým členům. Typické jsou sociální, hospodářské či bytové potřeby.
Družstvo jako právní forma je upraveno stejně jako zbylé obchodní společnosti obchodním zákoníkem, konkrétně ho najdeme od paragrafu 221 dále.
Základní charakteristiky družstva
Družstvo je sdružení neuzavřeného a předem neurčeného počtu osob se společným zájmem. Minimální počet členů je stanoven na pět fyzických osob, nebo dvě osoby právnické. Základní kapitál, který je třeba při zakládání upsat, je stanoven ve výši 50.000 korun. Přesná výše je zanesena ve stanovách. Kapitál je tvořen vklady jednotlivých členů družstva.
Co se týče ručení, za závazky ručí družstvo veškerým svým majetkem. Jednotliví členové tedy osobně neručí, pokud není ve stanovách uvedeno jinak.
Základní orgány a dokumenty
Základním dokumentem družstva jsou stanovy. Jedná se o vnitřní předpis, který musí splňovat podmínky dané obchodním zákoníkem a zároveň upravuje fungování družstva.
Družstvo musí mít také určité orgány, jimi jsou členská schůze, která je orgánem nejvyšším, a představenstvo, které je statutárním zástupcem.
Výhody družstva
Družstvo má několik výhod, kterými předčí v určitých situacích ostatní právní formy. Je to jednak relativně nízký základní kapitál. Výhodnou je také možnost měnit dle potřeb členskou základnu, družstvo je tedy velmi otevřené a flexibilní v tomto ohledu. Založeno může být za různými účely, neomezuje se na podnikání. A konečně také nulové riziko plynoucí pro členy v souvislosti se závazky družstva může mít při rozhodování o formě také vliv.
Evropské družstvo
V podmínkách Evropské unie se také objevuje nová forma družstva, tzv. evropské družstvo.
Článek Družstvo jako právní forma a jeho charakteristiky byl publikován 28. července 2011 v 00.00 v rubrice Podnikání. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Družstevní záložny nejsou pasé 03.01.2010 20.00
- Srovnání spořících účtů 09.03.2011 00.00
- Finanční slovník (J - L) 25.12.2008 17.45
- Plné znění zákoníku práce 2012 14.03.2012 00.00
Top 10
- Obchodní společnosti – druhy a charakteristika
- Kryptoměna jako zajímavá investice
- DPH – o Zákoně o DPH v kostce
- Co to jsou a k čemu slouží devizové rezervy centrální banky
- Chraňte hodnotu svého majetku a volte zlato jako investici
- Nepodceňujte online a offline marketing, přinese vám nové zákazníky
- Psychika člověka hraje důležitou roli v životě
- Chcete vrátit zboží? Kdy je to možné?
- Rozdíl mezi pojišťovacím makléřem a pojišťovacím agentem
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
Tagy
půjčka půjčky čalounění Investice založení firmy podnikání banky Zákon o odpadech důchod pojištění