Výpočet hypotéky – jak na to?
Bohužel, pro většinu z nás je pravděpodobně hypotéka jedinou cestou, jak si někdy pořídit vlastní bydlení. Když už se tedy k ní musíme uchýlit, měli bychom si ji dobře propočítat a vybrat takový produkt, který bude pro nás jako dělaný a pomůže k co nejmenšímu zatížení.
Hypotéka a finanční gramotnost
Význam finanční gramotnosti se ukazuje například v otázce výběru hypotéky. Pro hypotéku je totiž typické to, že se pracuje s tzv. složeným úročením. Jedná se jednoduše řečeno úroky z úroků. Úrok se v tomto případě počítá za každé jednotlivé období. Konkrétně v případě hypotéky či spotřebitelských úvěrů se tedy sice platí úrok vypadající zajímavě, platí se však každý rok z aktuální dlužné částky. Snadno se tedy při sečtení jednotlivých splátek za celou dobu splácení dostaneme na několikanásobek půjčené částky.
Jednoduché kalkulačky
Na internetu můžeme najít spoustu aplikací, ať již fungujících online či jednoduchých prográmků přichystaných na stažení. Všechny nám pomohou ke spočítání splátek po zadání několika základních parametrů, jako je půjčená částka, roční úrok, počet splátek za rok a počet let splácení. Některé nám ale dají více než jen přesnou částku, kterou za takových podmínek budeme přesně měsíc co měsíc splácet. Některé aplikace nám mohou vytvořit přehlednou tabulku, ve které bude vyjádřen zůstatek a výše jistiny a úroku v každé splátce. Díky tomu máme možnost vidět třeba to, jak se mění poměr jistiny ku úroku během doby splácení.
Porovnávejte a pak se rozhodujte
U výběru hypotéky je vždy dobré propočítat si několik variant a pak vybrat tu, která se pro danou situaci hodí nejlépe. Někdy totiž stačí změnit jen jeden parametr, a to relativně nepatrně, a výsledek je už zajímavější.
Za kritické zvážení také rozhodně stojí možnost nízkých splátek v prvních letech hypotéky. To zní sice lákavě, ovšem přispívá to hlavně k tomu, že banka získá více na úrocích, protože dluh splácíme pomaleji. Také je důležité si uvědomit, že velkou část splátky tvoří úrok, takže dluh se nám „odmazává“ mnohem pomaleji.
Možnost mimořádných splátek
Rozhodně se vyplatí poohlédnout se po takovém produktu, který umožní mimořádné splátky bez sankcí. To nám totiž může pomoci při práci s časem a úroky a vést k dřívějšímu splacení a snížení celkových odvedených úroků. To funguje ale jen v případě, že lze mimořádnou splátkou splatit část samotného úvěru a snížit tak zůstatek.
Článek Výpočet hypotéky – jak na to? byl publikován 30. července 2011 v 00.00 v rubrice Půjčky. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (3).
Podobné články
- Hypotéky 20.02.2008 18.30
- Refinancování hypotéky 29.03.2009 23.55
- Srovnávejte hypotéky - můžete ušetřit 26.08.2016 22.00
- Jak vypočítat úroky z hypotéky? 20.12.2021 17.15
- Auta na splátky – jaké jsou možnosti? 20.06.2011 00.00
Top 10
- Chraňte hodnotu svého majetku a volte zlato jako investici
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
- Podnikatelská rizika pro začátečníky
- Chcete vrátit zboží? Kdy je to možné?
- Nepodceňujte online a offline marketing, přinese vám nové zákazníky
- Kryptoměna jako zajímavá investice
- Ferratum SMS půjčky
- Psychika člověka hraje důležitou roli v životě
- Srovnání spořících účtů
- DPH – o Zákoně o DPH v kostce
Tagy
půjčka půjčky čalounění Investice založení firmy podnikání banky Zákon o odpadech důchod pojištění