Zaměstnavatel vám neplatí. Co s tím?
Dřete se čtyřicet hodin týdně od ráno do odpoledne, nemáte čas na děti ani na záliby a kamarády, jste unavení… Ale dostanete přeci výplatu, ze které zaplatíte nájem, jídlo a ještě třeba něco málo ušetříte na výlet nebo dárek. Ale co když výplatu nedostanete? Jak se v takové situaci zachovat?
1. Řekněte sbohem
Jestliže nedostanete výplatu máte podle Zákoníku práce právo dát výpověď. Pokud nedostanete své peníze do patnácti dní po uplynutí doby splatnosti, dejte okamžitou výpověď. Váš šéf po vás nemůže ani požadovat výpovědní lhůtu.
2. Výpověď podejte písemně
Pokud se pro výpověď rozhodnete, je potřeba ji podat písemně. Ústní je nedostačující. Ve výpovědi uveďte důvod, proč ji podáváte. Pokud výpověď posíláte poštou, tak doporučeně s dodejkou. V případě, že si ji zaměstnavatel nevyzvedne má se za to, že byla doručena a převzata.
3. Vymáhejte dluh
Výpověď už je tedy vyřešená, ale musíte vymoct dluh z vašeho bývalého šéfa. Jestliže to nejde po dobrém, musí to jít po zlém. Což v tomto případě znamená žalobu. K soudu se musí podat návrh na vydání platebního rozkazu, kterým soud nařídí zaměstnavateli zaplatit dlužnou částku. Pokud zaměstnavatel dělá mrtvého brouka, případ se může předat exekutorovi. Ten obstaví zaměstnavateli účty a majetek zpeněží, aby uspokojil vaši pohledávku. Náklady na právníka se přičtou na vrub toho, kdo spor zapříčinil, což je v tomto případě zaměstnavatel.
4. Zaměstnavatel nemůže, zaplatí ÚP
Může se ovšem stát, že je zaměstnavatel na dně a zaplatit vám nemůže. Potom je možné, že podáte návrh na to, aby s ním bylo zahájeno insolvenční řízení. Když se váš zaměstnavatel dostane do insolvence, můžete požadovat dlužnou částku od Úřadu práce. Pokud splníte podmínky, ÚP vám za každý měsíc vyplatí max. jeden a půl násobek průměrné mzdy za minulý kalendářní rok.
Úvodní obrázek: Alan Cleaver/flickr.com
Článek Zaměstnavatel vám neplatí. Co s tím? byl publikován 31. srpna 2015 v 00.00 v rubrice Zaměstnání. Autorem článku je Nikol Havlatová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Jak hledat zaměstnání 18.03.2009 12.10
- Ztráta zaměstnání. Jak nalézt novou práci? 20.04.2015 00.00
- 5 důvodů proč opustit své zaměstnání 08.06.2015 00.00
- Průměrná mzda u nás i v Evropě 29.12.2010 00.00
- Minimální mzda, u nás i v Evropě 29.05.2010 00.00
Top 10
- Chcete vrátit zboží? Kdy je to možné?
- Kryptoměna jako zajímavá investice
- Co je předdůchod a jaké jsou jeho výhody?
- Chraňte hodnotu svého majetku a volte zlato jako investici
- Praní špinavých peněz
- Regulované vs. tržní nájemné
- Ferratum SMS půjčky
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
- DPH – o Zákoně o DPH v kostce
- Plánování svatebního rozpočtu
Tagy
půjčka půjčky čalounění Investice založení firmy podnikání banky Zákon o odpadech důchod pojištění