Co všechno byste měli důkladně zvážit před zrušením životní pojistky?
Co uděláte, pokud se dostanete do složitější situace a budete nuceni výrazněji ušetřit? Chystáte-li se odpovědět, že se pokusíte snížit své výdaje a začnete u těch méně potřebných, nelze s vaší odpovědí nesouhlasit. Ale pokud by vás snad napadlo, že by mezi kandidáty na zrušení mohla patřit například také položka za životní pojištění, pak byste svou úvahu měli zvážit a přehodnotit. V krizových situacích může totiž právě „životko“ výborně posloužit jako vhodná pojistka proti propadu do ještě hlubší krize.
Tady životní pojištění: prosím, nerušit!
Podání žádosti o ukončení pojistné smlouvy představuje snadnou operaci, nicméně předtím, než byste se k tomuto kroku skutečně rozhodli přistoupit, zvažte pečlivě všechna možná rizika.
Zrušení životní pojistky by sice z krátkodobého hlediska mohlo přinést okamžitou úsporu na měsíčních výdajích v řádu stokorun, v dlouhodobém horizontu se však jedná o problematické rozhodnutí, které může přinést nemalé komplikace.
Při ukončení životního pojištění totiž především:
- ztrácíte pojistnou ochranu,
- budete muset zpětně dodanit příslušnou částku, pokud jste doposud uplatňovali slevu na dani právě z důvodu sjednaného životního pojištění,
- přijdete o dosavadní bonusy a zvýhodnění,
- bude pro vás nejspíše komplikovanější, méně výhodné a dražší, rozhodnete-li se pojištění v budoucnu znovu sjednat, neboť pojišťovna bude muset znovu posuzovat váš zdravotní stav. V úvahu se bere také věk – i ten má dopad na stanovená ceny pojištění.
Jak ušetřit bez zrušení životní pojistky?
Životní pojištění patří po právu k nejrozšířenějším pojistným produktům, neboť se jedná o nástroj, který poskytuje komplexní ochranu pro vás i vaše blízké. V případě potíží s placením pojistného proto raději dejte přednost úpravě parametrů pojištění před jeho úplným zrušením, které by mělo být vždy až tou nejzazší možností. Jedná se totiž o pojistku, u níž s časem její výhodnost narůstá.
Pro radu se můžete vždy obrátit na svého finančního poradce, který vám přiblíží varianty možných řešení. Správně nastavená pojistná smlouva vám totiž například umožní snížit – třeba jen na přechodnou dobu – výši měsíčních splátek:
- úpravou pokrývaných rizik,
- zohledněním životního cyklu a stavu,
- zrušením investiční složky v případě investičního životního pojištění.
V případě takovýchto úprav pojistné smlouvy se vyhnete nutnosti projít si znovu celým procesem vyřizování nové smlouvy. Základní parametry smlouvy – třeba délka jejího trvání – přitom zůstanou zachovány a vy tak nebudete muset řešit ani otázku případného zpětného dodanění v minulosti uplatněných slev na dani. A pokud se vaše finanční situace zase změní, budete moci jednotlivé složky smlouvy v budoucnu vrátit na původní hodnoty.
Článek Co všechno byste měli důkladně zvážit před zrušením životní pojistky? byl publikován 25. dubna 2023 v 00.00 v rubrice Pojištění. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Kapitálové životní pojištění 10.09.2010 00.00
- Havarijní pojištění 25.02.2009 23.00
- Životní pojištění – ano či ne? 08.05.2011 00.00
- Nepodceňujte cestovní pojištění 13.07.2015 00.00
- Životní a existenční minimum 06.12.2009 00.00
Top 10
- Chcete vrátit zboží? Kdy je to možné?
- Kryptoměna jako zajímavá investice
- Chraňte hodnotu svého majetku a volte zlato jako investici
- Regulované vs. tržní nájemné
- Praní špinavých peněz
- Co je předdůchod a jaké jsou jeho výhody?
- Ferratum SMS půjčky
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
- DPH – o Zákoně o DPH v kostce
- Švarc systém - na co si dát pozor
Tagy
půjčka půjčky čalounění Investice založení firmy podnikání banky Zákon o odpadech důchod pojištění