Pražská burza / Burza cenných papírů Praha
V České republice je pražská burza místem číslo jedna mezi investory. Často s ní mají však mnoho společného i „běžní smrtelníci“ aniž by cokoli tušili…
Historie pražské burzy
Ve světě mají burzy dlouhou tradici. U nás se podobným způsobem obchoduje přibližně od poloviny 19. století. Zlomem v českém obchodě byl rok 1861. Vznikla Produktenhalle, která měla být prvním organizovaným místem obchodů. Součástí byla burza peněžní, burza zboží a plodin. Po zhruba roce však byla burza zavřena, lidé neměli o tento typ obchodů zájem. Až po deseti letech byli lidé připraveni na obchodování na burze. Obchodovalo se s cennými papíry i komoditami. Ve své historii zaznamenala burza řadu úspěchů, největšího významu nabyla mezi válkami. V období poválečném byla pražská burza uzavřena, opětovného otevření a prvního obchodu se dočkala až v roce 1993. Dnes úspěšně roste.
[* aktron.jpg .(Budova Burzy cenných papírů Praha, autor: Aktron)
Základní informace o pražské burze
Pražská burza, přesněji Burza cenných papírů Praha je akciovou společností a největším organizátorem trhu s cennými papíry v naší zemi. Na světové úrovni je hodnocena jako bezpečná, a tím si získala nejen české, ale i zahraniční investory.
Pražská burza je burzou elektronickou. Dělí se na regulovaný a neregulovaný trh. Regulovaný trh zahrnuje trh hlavní a volný.
Na burze není možno obchodovat s libovolnými cennými papíry. Aby mohl být jakýkoliv cenný papír pražskou burzou přijat a zařazen mezi obchodovatelné cenné papíry, musí jeho emitent splnit mnoho kritérií. Emitent předkládá řadu dokumentů, na jejichž základě bude o přijetí rozhodnuto.
SPAD
SPAD neboli Systém pro Podporu trhu Akcií a Dluhopisů je jedním ze segmentů pražské burzy. Obchodují se zde ty nejpoptávanější a nejlikvidnější akcie a dluhopisy. Přijmutí cenného papíru do SPADu se řídí přísnými pravidly a není vymahatelné. Dostanou se tak tak pouze kvalitní cenné papíry.
Ve SPADu lze nakupovat cenné papíry pouze v předem stanovených objemech a jeho násobcích, tzv. lotech. Obchodování je upraveno přesnými pravidly také co se týče stanovování cen
Další typy obchodů
Pražská burza umožňuje ještě další typy obchodů. Mezi ně patří například nákup a prodej futures, tzv. blokové obchody, obchodování s warranty či investičními certifikáty.
Kdo může obchodovat
Přístup na pražskou burzu mají pouze její členové, licencovaní obchodníci. Běžný člověk se tak na burzu nemůže dostat přímo, ale pouze prostřednictvím jejího člena. Jejími členy jsou především banky a další finanční instituce. Díky nim tak má zprostředkovaně přístup k investičním nástrojům každý, často si toho ani není vědom.
Pro více informací můžete navštívit stránky Pražské burzy na adrese http://www.bcpp.cz.
Článek Pražská burza / Burza cenných papírů Praha byl publikován 19. listopadu 2009 v 00.00 v rubrice Investice. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Výhodné investice 23.06.2017 15.30
- Investice do starožitností a umění 17.11.2009 00.00
- Státní dluhopisy - vhodná investice? 24.11.2009 18.00
- Kryptoměna jako zajímavá investice 14.11.2017 08.00
- Investice do investičního zlata není to samé jako investice do zlata na burze! 25.05.2021 00.00
Top 10
- Chraňte hodnotu svého majetku a volte zlato jako investici
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
- Podnikatelská rizika pro začátečníky
- Chcete vrátit zboží? Kdy je to možné?
- Nepodceňujte online a offline marketing, přinese vám nové zákazníky
- Kryptoměna jako zajímavá investice
- Ferratum SMS půjčky
- Psychika člověka hraje důležitou roli v životě
- Srovnání spořících účtů
- DPH – o Zákoně o DPH v kostce
Tagy
půjčka půjčky čalounění Investice založení firmy podnikání banky Zákon o odpadech důchod pojištění