Euro, jednotná měna eurozóny
Společná měna
Euro platí v zemích, které jsou členy Evropské měnové unie (EMU). Setkáváme se také s pojmem eurozóna, která označuje oblast, kde je euro oficiální měnou. Eurozónu dnes tvoří 16 zemí z 27 členských zemích EU.
Eurem můžeme platit v Belgii, Finsku, Francii, Irsku, Itálii, na Kypru, v Lucembursku, na Maltě, v Německu, Nizozemsku, Portugalsku, Rakousku, Řecku, Slovensku, Slovinsku a Španělsku. Dále také na zámořských územích členských států, mezi ně patří například Madeira, Martinique či Réunion. Na základě dohod s EU je euro užíváno i na dalších územích.
Tyto země nahradily svoji původní národní měnu za měnu jednotnou – euro.
Co ostatní země Evropské unie?
Ostatní země Evropské unie zatím nevstoupily do EMU, tedy do Evropské měnové unie. Proto, aby se mohly stát jejími členy, musí splnit určité podmínky. Tyto podmínky se označují jako Maastrichtská konvergenční kritéria. Jedná se o kritéria navázaná na 5 ekonomických ukazatelů, které hodnotí připravenost země na vstup do Evropské měnové unie. Konvergenční kritéria zahrnují stabilitu cen a měnových kurzů, veřejné zadlužení a veřejné rozpočty a dlouhodobé úrokové sazby.
To, zda tyto země vstoupí do eurozóny, závisí na dvou skutečnostech. Daná země musí mít zájem na přijetí eura, musí rovněž plnit předepsaná kritéria. První předpoklad je zde zásadní.
Euromince a eurobankovky
Společná měna má celkem 8 různých mincí a 7 bankovek. K jejich emisi dává povolení Evropská centrální banka, samotná emise je pak v režii jednotlivých národních centrálních bank.
Mince emitované v různých státech mají vždy totožnou lícovou stranu se symbolikou Evropské unie. Rubové strany mincí emitovaných v jednotlivých státech se pak liší. Mince lze používat kdekoliv v rámci eurozóny, bez ohledu na to, kde byly vydány.
Bankovky mají 7 nominálních hodnot, každé hodnotě přísluší jiná barva a velikost. Každé ze sedmi bankovek náleží také jedna epocha historie a jeden architektonický sloh. Nejsou na nich však ztvárněny žádné konkrétní architektonické památky. Opět na každé bankovce nalezneme symboly Evropské unie a Evropské měnové unie. Lícová strana je zdobena okny nebo branami, rubová pak mosty.
Význam eura
Zavedení společné měny pro členské státy Evropské unie mělo mnoho důvodů. Jistě nelze pochybovat o snaze lépe konkurovat Spojeným státům a jejich měně – dolaru. V posledních letech se po této stránce euru opravdu vede. Jednak dolar výrazně oslabil, na druhé straně popularita eura stoupá.
Dříve byl prakticky jedinou mezinárodně uznávanou měnou americký dolar. Dnes si stejné místo získalo euro, v některých oblastech dokonce dolar překonalo.
Euro a jeho přijetí má mnoho výhod i nevýhod a je předmětem mnoha diskusí.
Článek Euro, jednotná měna eurozóny byl publikován 26. listopadu 2009 v 23.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Konvergenční kritéria, cesta k euru 12.03.2010 18.00
- Devizový účet v kostce 26.04.2011 00.00
- EMU, Evropská měnová unie 16.02.2010 00.00
- Směnárny bez poplatků 12.09.2010 00.00
- ČNB a její vliv na kurzy měn 19.12.2010 00.00
Top 10
- Chraňte hodnotu svého majetku a volte zlato jako investici
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
- Podnikatelská rizika pro začátečníky
- Chcete vrátit zboží? Kdy je to možné?
- Nepodceňujte online a offline marketing, přinese vám nové zákazníky
- Kryptoměna jako zajímavá investice
- Ferratum SMS půjčky
- Psychika člověka hraje důležitou roli v životě
- Srovnání spořících účtů
- DPH – o Zákoně o DPH v kostce
Tagy
půjčka půjčky čalounění Investice založení firmy podnikání banky Zákon o odpadech důchod pojištění