Měnové ukazatele
Měnové ukazatele jsou souhrnným označením pro celou řadu ukazatelů vztahujících se nějakým způsobem k naší národní měně.
Měnové kurzy
Mezi nejznámější měnové ukazatele jistě patří kurzy koruny vůči zahraničním měnám, zejména pak ke dvěma hlavním – k euru a americkému dolaru. Aktuální kurz nalezneme v celé řadě zdrojů na tzv. kurzovém lístku, spolehlivé údaje získáme například od České národní banky.
Pokud se běžný člověk zabývá měnovým kurzem, řeší obvykle jeho výhodnost a zda se jedná o valutový kurz, tedy kurz pro hotovostní peníze, nebo devizový kurz, který platí pro bezhotovostní peníze.
V rámci měnových ukazatelů se ještě setkáváme s nominálním efektivním kurzem, který vyjadřuje míru zhodnocení či znehodnocení domácí měny vůči vybraným měnám, porovnává se určité období s obdobím základním.
Reálný efektivní kurz vyjadřuje snížení či zvýšení konkurenceschopnosti země za určité období vzhledem k období základnímu.
Platební bilance
Platební bilance patří mezi základní ukazatele zahraničního obchodu. Jednoduše zachycuje veškeré transakce tuzemska se zahraničím. Sestává z několika složek, jimi jsou běžný účet, kapitálový účet, finanční účet a rezervy, dále ještě účet chyb a zvláštních čerpání.
Každý z účtů má svá specifika. Obvykle se porovnává vůči hrubému domácímu produktu.
Asi nejznámější je běžný účet, který zahrnuje tok zboží a služeb, výnosy z kapitálu, investic a práce a položky tzv. získané bez protihodnoty, mezi něž se počítají například dary či výživné.
Devizové rezervy
Devizové rezervy představují likvidní aktiva v cizí národní měně vlastněná centrální bankou, v našem případě tedy Českou národní bankou. Mezi tato aktiva mohou patřit například poskytnuté úvěry, vklady v zahraničních bankách či jednoduše zásoby valut. Pracuje se se samotnou výší devizových rezerv, jejich výše se také srovnává s hrubým národním produktem.
Výše devizových rezerv se také porovnává s hodnotou dovezeného zboží a služeb, řeší se tzv. krytí dovozu devizovými rezervami.
Změny devizových rezerv jsou dalších měnovým ukazatel z této oblasti.
Peněžní zásoba
Peněžní zásoba představuje měnový agregát označovaný jako M2, což peněžní zásobu definuje jako oběživo, vklady na viděnou a termínované vklady. Peněžní zásoba zahrnuje tedy pouze relativně likvidní prostředky.
Článek Měnové ukazatele byl publikován 12. prosince 2009 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Hrubý domácí produkt, jeden z makroekonomických ukazatelů 15.11.2009 00.00
- ČNB a její vliv na kurzy měn 19.12.2010 00.00
- ČSÚ neboli Český statistický úřad v kostce 01.04.2011 00.00
- EMU, Evropská měnová unie 16.02.2010 00.00
- Euro, jednotná měna eurozóny 26.11.2009 23.00
Top 10
- Regulované vs. tržní nájemné
- Chcete vrátit zboží? Kdy je to možné?
- Chraňte hodnotu svého majetku a volte zlato jako investici
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
- Co je předdůchod a jaké jsou jeho výhody?
- DPH – o Zákoně o DPH v kostce
- Praní špinavých peněz
- Švarc systém - na co si dát pozor
- Ferratum SMS půjčky
- Psychika člověka hraje důležitou roli v životě
Tagy
půjčka půjčky čalounění Investice založení firmy podnikání banky Zákon o odpadech důchod pojištění