Datové schránky: jak fungují a komu ušetří peníze?
V druhé polovině roku 2009 byl oficiálně spuštěn projekt datových schránek. Kolem toho vznikla řada nejasností a problémů, se kterými se někteří jejich uživatelé potýkají dodnes.
Zákonem podpořené datové schránky
Projekt datových schránek, oficiálně nazývaný Informační systém datových schránek (ISDS), je ošetřen zákonem 300/2008 Sb. o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů a následujícími vyhláškami. Datové schránky se tak staly nevyhnutelným prostředkem komunikace pro celou řadu subjektů.
Datová schránka – co to je?
Datová schránka je jednoduše řečeno úložiště elektronických dokumentů, její zřizování a správa spadá do kompetencí Ministerstva vnitra. Tato schránka slouží zejména ke komunikaci s úřady. Osobě nebo subjektu s aktivní datovou schránkou by měla většina příslušné korespondence docházet do této schránky. Tímto se úřady vyhýbají chronickým odmítačům pošty. Zpráva doručená do datové schránky je totiž považovaná za doručenou. Jelikož má každý ke své schránce přístup odkudkoli a kdykoli, usnadňují datové schránky život vytíženým lidem i všem ostatním, kteří nemají možnost vyzvedávat poštu zasílanou klasickým způsobem.
Co s doručenými dokumenty?
Dokumenty doručované do datové schránky jsou opatřeny elektronickým podpisem. Můžeme je vytisknout běžným způsobem pro osobní potřebu, ovšem aby měly právní moc, musí projít tzv. konverzí. Konverzí je nazýván také opačný proces, tedy převod dokumentu v listinné podobě na elektronický dokument
Konverze musí být provedena pouze na místech k tomu určených. Pokud ji chceme provést, stačí vyhledat nejbližší CzechPOINT. CzechPOINT je v podstatě místo, které nabízí řadu služeb pro občany i podnikatele, celý systém je provozován Ministerstvem vnitra.
Konverze podléhá poplatkům, počítat můžeme s 30 korunami za stránku konvertované listiny. Náklady se tedy přesouvají ze strany úřadu na občana či subjekt.
Vývoj projektu
Projekt nutně prochází vývojem. Ve svých počátcích nezaznamenal přílišný úspěch, postupem času se situace pravděpodobně trochu uklidnila. Dle vyjádření Ministerstva dochází k neustálému zdokonalování již existujících služeb a uvažuje se o jejich rozšiřování.
Důležitou službou související s datovými schránkami je tzv. Datový trezor, který slouží k archivaci doručené pošty. Ta je totiž jinak po 90 dnech automaticky mazána.
Článek Datové schránky: jak fungují a komu ušetří peníze? byl publikován 28. července 2010 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (2).
Podobné články
- Blíží se váš nástup do důchodu? Jak ho vyřídit? 23.11.2015 00.00
- Cloud i CRM systém jsou velkými pomocníky malých i velkých společností 10.10.2019 21.30
- Banco Popolare - produkty pro běžné občany 06.09.2010 00.00
Top 10
- Chcete vrátit zboží? Kdy je to možné?
- Kryptoměna jako zajímavá investice
- Obchodní společnosti – druhy a charakteristika
- DPH – o Zákoně o DPH v kostce
- Chraňte hodnotu svého majetku a volte zlato jako investici
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
- Ferratum SMS půjčky
- Psychika člověka hraje důležitou roli v životě
- Audit – co to je a k čemu je dobrý?
- Co to jsou a k čemu slouží devizové rezervy centrální banky
Tagy
půjčka půjčky čalounění Investice založení firmy podnikání banky Zákon o odpadech důchod pojištění