Žít na dluh: nutnost nebo životní styl?
Velká část českých domácností má závazky vůči bankám a dalším subjektům finančního trhu. Tato skutečnost je předmětem mnoha diskuzí a analýz, české občany to však pravděpodobně v jejich rozhodování neovlivňuje. Také vás napadá otázka, zda je žití ta dluh opravdu nevyhnutelné, nebo zda je to jen další z rozmarů?
Relativně jednoduše získaná půjčka
Subjektů, které na českém trhu poskytují půjčky v různých formách, není zrovna málo. Kromě tradičního poskytovatele, banky, je zde celá řada společností nebankovního charakteru. Všichni dohromady pak nabízejí širokou škálu produktů, jejichž cena je od několika málo procent po několikanásobky půjčené sumy. Mnozí z nich půjčují i klientům, pro které se půjčka stává velkým ohrožením. Zde platí, že nejdráže vyjde půjčka zpravidla tam, kde klient na standardní produkty nedosáhne. Pokud je tedy v opravdových potížích, vyjde ho půjčka prostě draho.
Když se to vyplatí
Jsou případy, kdy je půjčení peněz jedinou možností a racionálním krokem. Do této kategorie například patří pořízení nemovitosti na hypotéku. Málokterá rodina má prostředky v takovém objemu, aby zaplatila koupi nemovitosti bez nutnosti si na ni půjčit. Pro financování hypotékou hovoří hned několik „pro“. Cena nemovitostí v čase zpravidla roste, dnešní cena bude v budoucnu pravděpodobně překonána. Navíc se s časem zvyšují příjmy, tudíž za několik let budeme splácet relativně méně. Dalším důvodem jsou drahé pronájmy bytů. Žít v podnájmu se prostě nevyplácí.
Najdou se i další výhody peněz získaných z externích zdrojů. Dobře je znají zkušení podnikatelé a všichni, kteří dosáhnou toho, že jim půjčené peníze přinesou zisk či jiný výraznější přínos.
Když to jinak nejde
Pokud se dostanete do situace, kdy máte pocit, že to jinak nejde, zkuste zachovat chladnou hlavu. Požádejte o radu a pomoc blízké a snažte se situaci řešit ihned a u případného zdroje potíží. Pokud máte závazky vůči bance či státním institucím, řešte s nimi situaci individuálně. Obvykle lze najít společně vhodné řešení. Často tou nejhorší a hlavně zbytečnou reakcí je půjčka.
Konzumní společnost
I přední ekonomové kritizují dnešní konzumní společnost. Mnozí zákazníci si zvykli využívat spotřebitelských i jiných úvěrů k pořizování luxusnějších věcí. Oblečení, elektronika nebo třeba zájezdy jsou tak někdy financovány tímto způsobem. Ano, toto počítání zvyšuje do jisté míry životní úroveň a stimuluje ekonomiku. Má však svá úskalí a v době nejistot může spotřebiteli „zlomit vaz“.
Článek Žít na dluh: nutnost nebo životní styl? byl publikován 2. srpna 2010 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Státní dluh v kostce 04.11.2010 00.00
- Státní rozpočet jako článek veřejných financí 11.11.2009 00.00
- Směnka jako zajišťovací nástroj – vzor se všemi náležitostmi 16.01.2011 00.00
- Vymáhání pohledávek v kostce 19.02.2011 00.00
- Směnky mohou být i výhodné 25.01.2010 00.00
Top 10
- Regulované vs. tržní nájemné
- Chcete vrátit zboží? Kdy je to možné?
- Chraňte hodnotu svého majetku a volte zlato jako investici
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
- Co je předdůchod a jaké jsou jeho výhody?
- DPH – o Zákoně o DPH v kostce
- Praní špinavých peněz
- Švarc systém - na co si dát pozor
- Ferratum SMS půjčky
- Psychika člověka hraje důležitou roli v životě
Tagy
půjčka půjčky čalounění Investice založení firmy podnikání banky Zákon o odpadech důchod pojištění