ČNB a její vliv na kurzy měn
Česká národní banka, banka bank, má v naší ekonomice důležité postavení. Rozhodně není institucí jen „na oko“. Mimo jiné má moc do jisté míry ovlivňovat i kurzy měn a s tím související oblasti.
Suverénní Česká národní banka
Česká republika je sice členem Evropské unie, do unie měnové však ještě stále nevstoupila. Díky tomu je naše centrální banka doposud suverénní, i když je česká ekonomika stále více závislá na situaci ve světě.
Všechno souvisí se vším
Několik makroekonomických ukazatelů je dobře známých každému, ovšem často už není tak patrná jejich vzájemná provázanost. Měnové kurzy jsou základní veličinou, na kterou jsou navázány další, jako je inflace, hrubý domácí produkt nebo třeba úrokové míry. Výkyvy měnových kurzů se tedy nějakým způsobem odrazí i v hodnotách dalších ukazatelů.
Šoky v oblasti měnových kurzů
Z posledních let je velmi patrné, že měnové kurzy mohou výrazně kolísat. Dokazuje to například značné oslabení dolaru či posílení koruny, což je zřejmé zejména z kurzu koruny k euru. Měnový trh tak zažívá tzv, šoky. Tyto výrazné výkyvy mají nejviditelnější vliv na dovoz a vývoz, potažmo na inflaci. Při silné koruně bude větší tendence zboží dovážet, jelikož vyjde levněji, naopak u zahraničních obchodních partnerů nebude tak vysoká poptávka po drahém českém zboží. Silná koruna však bude působit na snižování inflace. Otázka měnových kurzů je tedy dvojsečná. Na národní bance pak je, aby zhodnotila situaci a případně zavedla potřebná opatření.
Činnosti České národní banky
Česká národní banka vykonává celou řadu činností. V oblasti měnové jsou to pak zejména devizové obchody a držení devizových rezerv. Má možnost zasahovat do vývoje měn, ovšem v poslední době se k tomu uchyluje poměrně málo.
Devizové rezervy
Devizové rezervy jsou aktiva České národní banky. Sestávají z různých druhů aktiv s relativně vysokou likviditou. Velká část zahraničních měn je vázána v zahraničních cenných papírech, dále sem patří rezervní pozice u Mezinárodního měnového fondu a zvláštní práva čerpání. Část devizových rezerv představují také zásoby monetárního zlata, zapomenout nesmíme ani na valuty.
Operace s devizami
Základním nástrojem k ovlivňování kurzu jsou devizové operace. Ty slouží ke změnám poptávky po měnách. Ceny měn totiž fungují úplně stejně jako ceny jakékoliv jiné komodity v tržní ekonomice. Nákup a prodej deviz je tak základním nástrojem, jak ovlivnit cenu koruny. Dalšími nepřímými nástroji jsou pak třeba změny úrokových měr.
Článek ČNB a její vliv na kurzy měn byl publikován 19. prosince 2010 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Repo sazba a další úrokové sazby ČNB 27.10.2010 00.00
- Klaus vybral Hampla a Zamrazilovou 22.02.2008 18.58
- Letos se očekává růst hypoték, tak neváhejte příliš dlouho 19.02.2018 06.00
- Česká národní banka, slunce bankovního sektoru 11.01.2010 00.00
- Zátěžové testy bank - jak se testuje spolehlivost Vaší banky? 26.10.2011 16.00
Top 10
- Chcete vrátit zboží? Kdy je to možné?
- Kryptoměna jako zajímavá investice
- Obchodní společnosti – druhy a charakteristika
- DPH – o Zákoně o DPH v kostce
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
- Chraňte hodnotu svého majetku a volte zlato jako investici
- Ferratum SMS půjčky
- Psychika člověka hraje důležitou roli v životě
- Audit – co to je a k čemu je dobrý?
- Co to jsou a k čemu slouží devizové rezervy centrální banky
Tagy
půjčka půjčky čalounění Investice založení firmy podnikání banky Zákon o odpadech důchod pojištění