Formulář na daňové přiznání – jak ho vyplnit?
Blíží se opět období podávání daňových přiznání, pro mnohé tak vyvstává zcela nový úkol – vyplnit přiznání správně a včas a odevzdat ho příslušnému úřadu.
Formuláře daňového přiznání
Jednotný formulář daňového přiznání můžeme získat dvěma cestami, a to přímo v papírové podobě na finančním úřadě, nebo si ho můžeme stáhnout z internetu a vytisknout. Daňové přiznání sestává z formuláře a příloh.
Co se uvádí do daňového přiznání
Daňové přiznání je dokumentem, který zachycuje daňovou povinnost za daný rok. Mimo identifikačních údajů se tam tak zaznamenává vše, co má souvislost s příjmy podléhajícími dani. Zaznamenávají se tam příjmy plynoucí z tuzemských i zahraničních zdrojů, nepatří tam příjmy osvobozené od daně či příjmy již zdaněné.
Nejsnazší cesta k vyplněnému daňovému přiznání
Málokdo má asi rád formuláře, a tak jistě chutí využije výdobytků moderní techniky a použije k jeho vyplnění připravené formuláře v elektronické podobě. Jejich ohromnou výhodou, mimo fakt, že nikdy nebudeme muset škrtat či přepisovat, je jejich interaktivní zpracování. Mnoho z nich je totiž vytvořeno tak, aby dovolovalo využití automatických výpočtů, kontrol či nápověd. To velmi usnadní práci a pomůže od stresu, který často při vyplňování daňového přiznání vzniká.
Postup vyplňování daňového přiznání
Každý začíná vyplňovat daňové přiznání z jiného konce. To je na každém, měl by si najít postup, který mu vyhovuje. Na první stránce nalezneme kolonky pro vyplnění informací o daném přiznání, uvádí se zde také osobní údaje, včetně daňového identifikačního čísla. U osob nepodnikajících je toto číslo sestaveno na základě rodného čísla, a to jako CZ1234567890, přičemž 1234567890 představuje rodné číslo bez lomítka. Na straně 2 se pak zachycují zdanitelné příjmy ze závislé činnosti a funkčních požitků, sražené zálohy na daň a daňové zvýhodnění za zdaňovací období. Další stránka je pak věnována údajům o manželce, manželovi a dětech. Dále zde najdeme dodatečnou daňovou povinnost a údaje o placení daně. Přílohy přiznání pak uvádějí dílčí základy daně, případně výpočet daně z příjmů ze zdrojů v zahraničí.
Odevzdání daňového přiznání
Krajní termín pro odevzdání daňového přiznání je stanoven na 31. březen. V případě, že otázku daňového přiznání řeší daňový poradce, termín se posunuje na 30. červen. Přiznání se podává za předchozí rok.
Článek Formulář na daňové přiznání – jak ho vyplnit? byl publikován 27. ledna 2011 v 00.00 v rubrice Daně. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Daňové odpisy 17.02.2009 21.01
- Jak vyplnit daňové přiznání za rok 2010? 15.03.2011 00.00
- Daňové ráje – jak je poznáme? 23.02.2010 21.00
- Dvojí zdanění a smlouvy tomu zamezující v kostce 26.06.2011 00.00
- Daň z nemovitostí 2012 18.03.2012 00.00
Top 10
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
- Podnikatelská rizika pro začátečníky
- Chraňte hodnotu svého majetku a volte zlato jako investici
- DPH – o Zákoně o DPH v kostce
- Kryptoměna jako zajímavá investice
- Nepodceňujte online a offline marketing, přinese vám nové zákazníky
- Srovnání spořících účtů
- Psychika člověka hraje důležitou roli v životě
- Chcete vrátit zboží? Kdy je to možné?
- Ferratum SMS půjčky
Tagy
půjčka půjčky čalounění Investice založení firmy podnikání banky Zákon o odpadech důchod pojištění