Soudní poplatky v kostce
Soudní poplatky jako pojem nejsou pro nikoho ničím novým. Jejich přesná výše, úkony, za které se odvádějí, či osoba, která je k jejich placení povinná, už však tak všeobecně známé nejsou.
Soudní poplatky a jejich definice
Soudní poplatky už jsou v našich končinách známy po desetiletí. Jejich poslední úpravou je však až zákon č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích. Tento zákon kompletně vymezuje všechny související pojmy a upravuje problematiku soudních poplatků.
Pokud bychom soudní poplatek chtěli definovat, pravděpodobně bychom ho definovali jako poplatek za úkon prováděný soudem či soudní řízení.
Poplatník soudních poplatků
Osoba, která je povinna k uhrazení soudního poplatku, je rovněž definována zákonem, a to konkrétně v paragrafu 2. Obvykle se jedná o navrhovatele či žalujícího.
Výše soudních poplatků
Jednotlivé úkony jsou zpoplatňovány rozdílně. Přesné částky jsou k nalezení v příloze zákona, v Sazebníku poplatků. Pokud se jedná o soudní řízení, poplatek se stanovuje nejčastěji z hodnoty předmětu řízení. Je tedy určen procentem. Často se také setkáváme s konkrétně stanovenou výši poplatků za jednotlivé úkony. Maximální výše poplatku je limitována 1.000.000 korun.
Placení soudních poplatků
Soudní poplatek je splatný do 3 dnů od právní moci rozhodnutí, na jehož základě povinnost platit poplatek vznikla. V případě, že je třeba doplatit doplatek, platí rovněž třídenní lhůta.
Poplatky se platí v podstatě dvojím způsobem. U poplatků ve výši do 5000 korun je možné použití kolkových známek. Jejich hodnota se pohybuje od jedné koruny až o tisícovku. V ostatních případech se provádí úhrada soudních poplatků převodem z bankovního účtu.
Osvobození od soudních poplatků
V některém případě existuje možnost osvobození od placení poplatků za soudní řízení či úkony. Přesné vymezení těchto případů nalezneme v zákoně v paragrafu 11. Jedná se například o dědické řízení v prvním stupni, výmaz společnosti či podnikatele z obchodního rejstříku nebo třeba řízení související s vyživovací povinností. Osvobozeny jsou také konkrétní osoby, kterých se týká soudní úkon či řízení.
Diskuse ohledně soudních poplatků
Soudní poplatky a jejich současná tendence ke zvyšování vyvolávají řadu diskusí. V prvé řadě by měly poplatky sloužit k lepšímu financování a především rychlejší práci soudů. Především rychlost se jeví jako klíčová v otázce státních soudů, výše poplatků většinu občanů již tolik netrápí.
Článek Soudní poplatky v kostce byl publikován 4. února 2011 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (1).
Podobné články
- Koncesionářské neboli televizní poplatky – otázky a odpovědi 22.12.2010 00.00
- Půjčky s poplatky jsou často podvody 22.12.2010 00.00
- Poplatky u lékaře – na kolik nás to vůbec vyjde? 16.11.2010 00.00
- Běžné účty bez poplatků 09.02.2010 23.00
- Vyplatí se ještě stále studentské účty? 06.02.2010 00.00
Top 10
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
- Podnikatelská rizika pro začátečníky
- Chraňte hodnotu svého majetku a volte zlato jako investici
- DPH – o Zákoně o DPH v kostce
- Psychika člověka hraje důležitou roli v životě
- Nepodceňujte online a offline marketing, přinese vám nové zákazníky
- Ferratum SMS půjčky
- Rozdíl mezi pojišťovacím makléřem a pojišťovacím agentem
- Obchodní rejstřík – naučte se v něm číst
- Jak si nechat založit společnost na klíč?
Tagy
půjčka půjčky čalounění Investice založení firmy podnikání banky Zákon o odpadech důchod pojištění