Všeobecné obchodní podmínky čtěte pečlivě
Kdykoli si něco koupíme nebo necháváme poskytnout určitou službu, uzavíráme kupní smlouvu. V běžném obchodě se nejedná sice o fyzickou kupní smlouvu, samotným činem však fakticky k jejímu uzavření skutečně dochází. S kupní smlouvou souvisejí také určitá práva i povinnosti, vzniká vztah mezi zúčastněnými stranami.
O co se jedná?
Vztah mezi prodávajícím a kupujícím je vždy nějakým způsobem ošetřen. V základě je to upraveno zákony, dále je stanovení podmínek na vzájemné dohodě. Málokdy se však se zákazníkem bližší podmínky obchodu řeší, obvykle bývají prodávajícím pouze předloženy k potvrzení. Buď se stvrzují samostatně, nebo pouhou skutečností, že jsme koupili.
Všeobecné obchodní podmínky upravují kromě základních věcí, jako jsou strany kupní smlouvy třeba i další, někdy dost zásadní oblasti. Mohou třeba pojednávat o reklamačních podmínkách, o možnostech výměny či úpravy.
Význam u internetových obchodů
Při koupi v běžném kamenném obchodě se s všeobecnými obchodními podmínkami nesetkáme. Pravý opak je typický pro nakupování na internetu. Zde totiž dochází k uzavření kupní smlouvy bez přítomnosti zúčastněných. Prodávající tak zpravidla uvádí podmínky, za kterých zboží prodává a na kupujícím je rozhodnutí, zda přijímá a obchod uzavře, či nikoliv.
Všeobecné obchodní podmínky bychom měli číst pozorně, protože upravují oblasti jako možnost odstoupení od smlouvy, reklamační proces, platební a dodací podmínky. Nově se zde setkáme často také s odstavcem věnovaným případům nepřevzetí zboží a různým penalizacím.
Každý seriozní prodejce má volně přístupné všeobecné obchodní podmínky, takové, které jsou srozumitelné a nesnaží se obejít zákonná ustanovení.
Banky a pojišťovny
S obdobou všeobecných obchodních podmínek se setkáváme i u bank a pojišťoven. Jsou obvykle mnohem delší a také komplikovanější. Komplikovanost a nesrozumitelnost běžnému člověku je typická zejména pro podmínky u pojišťoven. Ty totiž upravují rizika a hlavně také výluky. Pokud tedy sjednáváme pojištění, je důležité tyto podmínky prostudovat. Právě zde se totiž jednotlivé pojišťovny od sebe liší. Pokud tak neučiníme, může se stát, že v okamžiku pojistné události a požadování plnění nám pracovníci vysvětlí, že na toto se pojištění nevztahuje.
Všeobecné obchodní podmínky v případě bank není třeba tak důkladně prostudovávat, je to ale přeci jen stále důležitější. Především díky narůstajícímu využívání internetových transakcí a krádežím dat je třeba vědět, jakým způsobem jsme jako klienti chráněni a na co máme nárok.
Článek Všeobecné obchodní podmínky čtěte pečlivě byl publikován 1. března 2011 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Incoterms 2000 dodací podmínky 19.07.2011 00.00
- Obchodní společnosti – druhy a charakteristika 10.05.2011 00.00
- Hledejte obchodní partnery s ePoptávkou 06.10.2010 21.00
- Veřejná obchodní společnost v kostce 19.07.2011 00.00
- Obchodní zástupce – v čem spočívá jeho práce? 16.07.2011 00.00
Top 10
- Chcete vrátit zboží? Kdy je to možné?
- Kryptoměna jako zajímavá investice
- Obchodní společnosti – druhy a charakteristika
- DPH – o Zákoně o DPH v kostce
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
- Chraňte hodnotu svého majetku a volte zlato jako investici
- Ferratum SMS půjčky
- Psychika člověka hraje důležitou roli v životě
- Audit – co to je a k čemu je dobrý?
- Co to jsou a k čemu slouží devizové rezervy centrální banky
Tagy
půjčka půjčky čalounění Investice založení firmy podnikání banky Zákon o odpadech důchod pojištění