Jak vyplnit daňové přiznání za rok 2010?
Lhůta pro podávání daňového přiznání za rok 2010 se významně krátí, s ní i čas, který máme na jeho bezchybné vyplnění. Někteří z nás ho vyplňovali mnohokrát a zvládnou to levou zadní, jak se lidově říká, jiní se do toho mají pustit letos poprvé a stále to odkládají. Vyplnit daňové přiznání ale není žádné umění a skutečně se není čeho obávat.
Krok číslo 1 – vyberte si formulář
Daňové přiznání, tiskopis oficiálně nazývaný Přiznání k dani z příjmu fyzických osob je jeden ze známých růžových formulářů. Najdeme ho ve dvou podobách, a to klasické papírové nebo stále více oblíbené elektronické podobě. V případě elektronické verze ji máme možnost buď vytisknout a klasicky vyplnit, nebo si stáhnout interaktivní zpracování, které můžeme přímo vyplnit na počítači a dokonce nám nastavené vzorce sami spočítají z uvedených údajů, co je třeba. V tomto případě je třeba přečíst si pečlivě pokyny a vpisovat údaje jen do tomu určených polí.
Formuláře jsou v podstatě každý rok totožné, není tedy třeba obávat se výrazných novinek.
Držte se pokynů
Nejsnazší cestou k vyplněnému daňovému přiznání je držení se oficiálních pokynů. Ty jsou poměrně přehledně a srozumitelně zpracovány. Velmi užitečná je také informace o tom, kde příslušné údaje nalezneme.
Při prvním vyplňování přiznání je dobré mít při ruce i zákon o dani z příjmu. Například při vyplňování jednotlivých dílčích základů daně, tj. daň ze závislé činnosti, z pronájmu a tak dále, je dobré udělat si lepší představu o pojmech.
Vyplňování není žádná věda
Vyplnění daňového přiznání není žádná věda. Nezkušené obvykle vyděsí množství řádků a hustě vyplněné kolonky s pokyny. Zdání však klame a při procesu vyplňování zjistíme, že informací tolik nepotřebujeme. Zejména v interaktivním formuláři se pak většina políček doplní sama dle již zadané hrstky údajů.
Přenechejte vyplněn přiznání zaměstnavateli
Mnozí mají možnost nechat si zpracovat daňové přiznání zaměstnavatelem. Nárok na to mají zaměstnanci, kteří nemají vedlejší příjmy, a zažádat si o to mohou u svého posledního zaměstnavatele v daném roce. Netýká se to tedy zaměstnanců, kteří si například přivydělávají ještě na živnostenský list.
Základní dokumenty, které jsou potřeba
Každé vyplňování a podávání daňového přiznání vyžaduje shromáždění určitých podkladů. Zde se jedná zejména o potvrzení výše příjmů, dále o doklady prokazující například nárok na slevy.
Článek Jak vyplnit daňové přiznání za rok 2010? byl publikován 15. března 2011 v 00.00 v rubrice Daně. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Daňové odpisy 17.02.2009 21.01
- Daňové ráje – jak je poznáme? 23.02.2010 21.00
- Formulář na daňové přiznání – jak ho vyplnit? 27.01.2011 00.00
- Dvojí zdanění a smlouvy tomu zamezující v kostce 26.06.2011 00.00
- Stravenky nejen jako benefit 10.12.2010 00.00
Top 10
- Chcete vrátit zboží? Kdy je to možné?
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
- Obchodní společnosti – druhy a charakteristika
- Audit – co to je a k čemu je dobrý?
- Psychika člověka hraje důležitou roli v životě
- Co to jsou a k čemu slouží devizové rezervy centrální banky
- Chraňte hodnotu svého majetku a volte zlato jako investici
- DPH – o Zákoně o DPH v kostce
- Nepodceňujte online a offline marketing, přinese vám nové zákazníky
- Ferratum SMS půjčky
Tagy
půjčka půjčky čalounění Investice založení firmy podnikání banky Zákon o odpadech důchod pojištění