Krácení dovolené pro nemoc
Každý zaměstnanec má ze zákona nárok na dovolenou. Pokud pracuje u zaměstnavatele po celý rok a bez problémů, jsou to snadné počty a má nárok na plnou dovolenou. Ve všech ostatních případech však tento nárok mít nemusí.
Nárok na dovolenou
Chceme-li si spočítat, na kolik dní dovolené máme nárok, měli bychom v prvé řadě vědět, kdy nám nárok na dovolenou vzniká. Obzvláště pokud nepracujeme u zaměstnavatele celý rok, musíme začít z tohoto konce.
Zaprvé je třeba zdůraznit, že nárok na dovolenou vzniká pouze u pracovního poměru, na vůli zaměstnavatele je pak přiznání nároku na dovolenou na základě dohody o pracovní činnosti.
Nárok na dovolenou vzniká tehdy, odpracuje-li zaměstnanec minimálně 60 dnů v kalendářním roce. Právě při pracovním poměru netrvajícím celý rok se zde počítá s poměrnou částí dovolené. Zde platí, že za každý odpracovaný kalendářní měsíc náleží zaměstnanci jedna dvanáctina z plné dovolené.
Jestli-že zaměstnanec na tuto dovolenou nedosáhne, získává opět jednu dvanáctinu z plné dovolené, ovšem za každých 21 odpracovaných dní.
Krácení dovolené
Výměra dovolené může být v určitých případech pokrácena, tedy počet volných dní snížen. Pro toto krácení existuje základní soubor pravidel, která najdeme v zákoníku práce.
Jestli-že jsou na straně zaměstnance překážky v práci, které mu nedovolují ji vykonávat, tím může být například omluvená nepřítomnost na základě pracovní neschopnosti, má zaměstnavatel právo krátit dovolenou. Za prvních takto zameškaných 100 dní krátí o jednu dvanáctinu, dále pak o jednu dvanáctinu za každých 21 dní.
Zaměstnavatel má samozřejmě možnost krátit dovolenou i za neomluvenou nepřítomnost, ta může přijít zaměstnance poměrně draho. Za každý jeden neomluvený den může zaměstnanec přijít o jeden až tři dny dovolené. V případě, že zaměstnanec nepracovat z důvodu výkonu trestu, krátí se mu dovolená za každých neodpracovaných 21 dní o jednu dvanáctinu.
Veškeré krácení probíhá v tom roce, kdy pro něj vznikly důvody, nelze ho tedy přenášet. V případě dovolené za odpracované dny a dodatkové dovolené lze krácení provádět jen na základě neomluvené nepřítomnosti.
I po veškerém krácení má zaměstnanec pracující celý kalendářní rok nárok na minimálně 2 týdny dovolené.
Kde to najít?
Otázky dovolené stejně jako další problematiku pracovně právních vztahů upravuje zákoník práce. Přehledně ho máme k dispozici na řadě webových stránek, například na stránkách MPSV.
Článek Krácení dovolené pro nemoc byl publikován 21. března 2011 v 00.00 v rubrice Zaměstnání. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Půjčka na mateřské dovolené 26.05.2022 00.00
- Jak budete platit na dovolené? 10.08.2015 00.00
- Jak ušetřit na dovolené v Chorvatsku? 14.08.2017 12.00
- Mateřská dovolená – co bychom měli vědět? 01.07.2011 00.00
- Co je předdůchod a jaké jsou jeho výhody? 06.02.2015 23.30
Top 10
- Chcete vrátit zboží? Kdy je to možné?
- Plánování svatebního rozpočtu
- Psychika člověka hraje důležitou roli v životě
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
- Chraňte hodnotu svého majetku a volte zlato jako investici
- Obchodní společnosti – druhy a charakteristika
- Kryptoměna jako zajímavá investice
- DPH – o Zákoně o DPH v kostce
- Nepodceňujte online a offline marketing, přinese vám nové zákazníky
- Ferratum SMS půjčky
Tagy
půjčka půjčky čalounění Investice založení firmy podnikání banky Zákon o odpadech důchod pojištění