Nemoc z povolání v kostce
Nemoc z povolání společně s pracovním úrazem nebývá často zaměstnavateli jako téma bráno v potaz. Přitom zákony jasně vymezují, kam až má v takových případech zaměstnavatel povinnosti vůči zaměstnanci.
Právní úprava problematiky
Naše zákony ošetřují problematiku týkající se nemoci z povolání. Věnuje se jí zejména zákoník práce. Důležité informace ale získáme i v dalších dokumentech, jako je třeba nařízení vlády č. 290/1995 Sb., které obsahuje seznam nemocí z povolání. Vyhláška č. 342/1997 Sb. pak zase stanovuje, která zdravotnická zařízení rozhodují, zda se jedná o nemoc z povolání, či nikoliv.
Definice nemoci z povolání
Nemoc z povolání je nemoc, která vzniká nepříznivým vlivem pracovních podmínek. Jednat se může o fyzikální, chemické, biologické či jiné škodlivé vlivy. Nemoc vzniká při plnění pracovních úkolů či v souvislosti s tím. Zda se jedná o podmínky zapříčiňující vznik nemoci či zda je nemoc posuzována jako nemoc z povolání, se rozhoduje na základě příslušné legislativy.
Postup v případě nemoci
V případech, kdy je podezření na nemoci z povolání, první prohlídku provádí ošetřující lékař, lze se však i obrátit přímo na příslušené zdravotnické zařízení, které se věnuje nemocím z povolání, tedy pracovnímu lékařství. Posudek se dále dává k ověření závěru, na základě čehož se vystavuje posudek konečný, který buď potvrzuje, či nepotvrzuje skutečnost, že jde o nemoc z povolání.
Co vše se v případě nemoci z povolání hradí?
V případě, že se skutečně prokáže nemoc z povolání, přichází na řadu stanovení výše odškodného, způsob jeho vyplácení a tak dále. Obecně se v těchto případech poskytují náhrady za ztrátu na výdělku, bolestné a ztížení společenského uplatnění, účelně vynaložené náklady spojené s léčbou, případně se hradí ještě věcná škoda, což je především případ pracovních úrazů.
Obecně lze počítat s tím, že bude poškozenému vyplácen měsíčně rozdíl mezi původním výdělkem a výdělkem sníženým díky nemoci. Pokud bude nemoc tak závažná, že znemožní jakoukoliv práci, vzniká nárok na vyplácení renty ve výši původního výdělku.
Co když nemoc propukne později?
V některých případech se příznaky nemoci z povolání mohou projevit až později. I na to však zákon pamatuje. V těchto případech je zodpovědný poslední zaměstnavatel, obvykle ten, který mohl nemoc zapříčinit. Pokud je více zaměstnavatelů, kteří mohli přispět ke vzniku onemocnění, mají možnost se mezi sebou domluvit a na náhrady se složit.
Článek Nemoc z povolání v kostce byl publikován 14. dubna 2011 v 00.00 v rubrice Zaměstnání. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Daň z nemovitostí 21.10.2008 22.31
- Daň z nemovitostí 2012 18.03.2012 00.00
- Spotřební daň z alkoholu 27.02.2010 13.00
- Finance z Evropské unie 13.11.2009 00.00
- Krácení dovolené pro nemoc 21.03.2011 00.00
Top 10
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
- Chcete vrátit zboží? Kdy je to možné?
- Obchodní společnosti – druhy a charakteristika
- Audit – co to je a k čemu je dobrý?
- Psychika člověka hraje důležitou roli v životě
- Co to jsou a k čemu slouží devizové rezervy centrální banky
- Chraňte hodnotu svého majetku a volte zlato jako investici
- DPH – o Zákoně o DPH v kostce
- Nepodceňujte online a offline marketing, přinese vám nové zákazníky
- Ferratum SMS půjčky
Tagy
půjčka půjčky čalounění Investice založení firmy podnikání banky Zákon o odpadech důchod pojištění